This page contains enriched content visible when JavaScript is enabled or by clicking here.

Specialistsjuksköterskeprogrammet med inriktning vård av äldre - webbversionen

Välkommen!

Vi vill med denna guide visa hur du kan söka information inom ramen för ditt program. Lycka till med studierna! 

Kontaktbibliotekarier och länk till några guider inom omvårdnad

Göteborgs universitetsbibliotek 
http://www.ub.gu.se/ 

Högskolan i Jönköping
Gunilla Brushammar gunilla.brushammar@ju.se
Guiden Omvårdnad

Högskolan i Kristianstad 
Stina Larsson stina.larsson@hkr.se
Ämnesguide Omvårdnad 

Högskolan Väst
Jessica Thorn jessica.thorn@hv.se 
Guiden Omvårdnad

Linnéuniversitetet
Anna Wolke, Kalmar anna.wolke@lnu.se
Ida Henriksson, Växjö ida.henriksson@lnu.se
​Guiden Hälso- och vårdvetenskap

Lunds Universitet
Monica Landén monica.Landen@med.lu.se

 

 

Kontakta biblioteket

Ring 0520 - 22 34 10 eller maila bibliotek@hv.se
Chatta med en bibliotekarie - vi svarar mellan kl. 10-17 alla helgfria vardagar under vår- och hösttermin.

Contact the Library

Phone 0520 - 22 34 10 or e-mail bibliotek@hv.se
Chat with a librarian - we are avaliable weekdays between 10 -17 o'clock during spring and autumn semester.